Gri taş (gray rock) metodu

Adsız8

(Türkçe’ye çeviri, düzenleme ve eklemeler gizlipsikopat.com’a aittir)

Sadece psikopatlar değil, narsisistik, habis narsisistik, borderline ya da diğer takipçiler için de uygulanabilecek bir yöntem.

Psikopatlar özellikle terk edildikleri zaman kurbanlarını takip edebilir ve rahatsızlık verirler. Onlarla bütün iletişimi koparacak katı bir yöntem kurtulmak için en iyi yoldur. Böyle bir seçenek olmadığı zaman ne yapacaksınız? Ortak velayet var ya da bu insan sizin annezi, babanız, çocuğunuz ya da görmeye kesinlikle mecbur olduğunuz bir iş arkadaşınız. Bazen yasal önlemler aldığınızda (uzaklaştırma emri ya da savcılığa suç duyurusu gibi) psikopatı daha da kışkırtmış olabilirsiniz ve sizi takip etmeye devam edebilir.

Psikopatlar çok derin ve sürekli bir sıkıntıntıdan musdariptir. Duygu tıkanıklıklarını açmak için sürekli dramatik olaylar yaşamaya ihtiyaçları vardır. Brezilya dizileri tadında bir hayat için kasıtlı olarak kötücül oyunlar oynar ve entrikalar düzenlerler. Psikopata drama imkanı verdiğiniz sürece peşinizi bırakmayacaktır; herhangi bir şekilde cevap verir ve duygu gösterirseniz (nefret, öfke, üzüntü, sevgi vb) ona istediğini vermiş olursunuz. Psikopatın dikkatini kaçıracak ve sonunda sizden vazgeçmesini sağlayacak en etkili çözüm “sıkıcı” olmanızdır.

Gri Taş Metodunun mantığı şudur: Yolu oluşturan binlerce gri taş vardır fakat yürürken fark etmezsiniz. Metod, psikopattan kurtulmak için o gri taşlardan biri olmayı önerir. Parlayan şeyler psikopatın dikkatini çeker, oysa sıradan olursanız geçip gidecektir.

 Bu ne demek? Psikopatlar dinamik duygulardan, parıldayan şeylerden hoşlanır. İyi durumda olanlara, güzel şeylere sahip insanlara haset besler ve kötücül oyunlar kurarlar. Sizi bırakmış bir psikopat hayatınızda hareket olduğunu gördüğü anda tekrar sizinle uğraşmaya başlayabilir örneğin. Psikopattan kurtulmak için bir süre sıkıcı ve sönük davranmanız gerekiyor.

Örneğin:

1- Sizi aradığı zaman tepki vermek yerine sıkıcı ve günlük işlerden bahsedebilirsiniz.

2- Mutlu ve huzurlu görünmeyin, hatta hayatınızdan şikayet edin.

3- Bir süre alımlı ve hoş görünmemeye gayret edin. Hatta kimileri özellikle çirkin görünmeniz için kötü makyaj ve kötü kıyafetler öneriyor.

4- Ortalıkta isminizin duyulacağı şeyler yapmaktan kaçının.

5- Yeni bir ilişki, yeni bir araba ya da hayatınızda olumlu olan yeni her şey psikopatın dikkatini çekecektir. Bunları ona göstermemeye gayret edin.

6- Sizinle ilgili hiçbir kişisel bilgi edinmesine izin vermeyin. Havadan sudan konulardan konuşun. Bir iş yapacaksanız o iş bitene kadar psikopatın bundan haberdar olmamasına dikkat edin.

7- Sakin bir ses tonuyla konuşun, psikopatlar duygusal çıkışlarda bulunmanızı görmek isterler. Sizi kışkırttığı zaman öfkelenir, üzülür ya da korkarsanız daha çok üstünüze gelirler (zaten bunu yapmaya çalışıyor). Soğukkanlılığınızı koruyun, duygularınızı belli etmeyin ve ortamı terk edin.

Kaynak: http://www.lovefraud.com/2012/02/10/the-gray-rock-method-of-dealing-with-psychopaths/

 

YASAL UYARI

gizlipsikopat.com sitesinde yer alan yazılı ve görsel tüm içerikler
Sahiplen.com tarafından yasal olarak koruma altındadır. Yazılı iznimiz
olmadan kullanılması yasaktır. Yayınlanan yazı, fotoğraf, grafik, ses ve video malzemeleri, ya da onların kısımlarının telif hakları saklıdır; sadece bilgi edinme ve/veya kişisel kullanım amaçlı olarak kullanılabilir. Anılan tüm görsel ve yazılı malzemeler kişisel kullanım amaçları haricinde yazılı iznimiz olmadan herhangi bir ortamda kullanılamaz, basılamaz, yayımlanamaz, basılmak ya da yayımlanmak üzere yeniden yazılamaz, doğrudan ya da dolaylı olarak dağıtılamaz.