Gerekli bir açıklama

Sevgili ziyaretçiler,

Bu yazıyı yazmak hırsızlara uyarı için şart oldu. Vesileyle yıllar sonra okuyuculara da merhaba demek istedim.

Bu siteyi 2013 yılında hazırladım ve yayına koydum. Yaşadığım mağduriyet dolayısıyla araştırmaya başladığım psikopatik kişilik bozukluğuyla ilgili Türkçe’de hemen hiç kaynağın olmaması beni bu işi yapmaya teşvik etti. İşi gücü bıraktım ve birkaç ay sadece buna uğraştım. Gece-gündüz epey sıkıntılarla, yüzlerce kaynak arasından seçim yaparak, benim için çok zor tıbbi makaleler okuyarak, ince ince bilgi toplayarak… Okuduğunuz malzemelerin çoğunu Türkçe’ye ilk kez ben çevirdim. Robert Hare’in psikopati testi ve Hervey Cleckley’in psikopati belirtileri listesi gibi… Harika bir İngilizcem olmadığı için harika çeviriler olmayabilir ama her bir satıra gerçekten çok emek verdim. İngilizce’den çevirerek alıntı yaptığım yazıları ise, sahipleri hiçbir zaman haberdar olamayacak olsa bile, önce İZİN alarak yayınladım ve elbette orjinal kaynağını ekledim. Ayrıca alanım olmayan, ciddi bir konuya girdiğim için alanın uzmanlarından danışmanlık istedim, olur aldım.

Yanı sıra ABD merkezli psikopati uzmanı akademisyen ve ruh sağlığı uzmanlarının kurduğu Aftermath: Surviving Psychopathy Foundation ile sürekli iletişimim oldu. Yazılarını Türkçe’ye çevirip yayınlama İZNİ istedim fakat bunun yerine karşılıklı anlaşarak o yazılarla kendi websitelerinde bir bölüm oluşturdular. Akademik bir kurum olduğu için haklı olarak telif kaygıları oldu ve güzel bir orta yol bulduk. (Bu arada Aftermath’in daha fazla gönüllü yardımına ihtiyacı var, ilgilenenler lütfen link bölümüne baksın).

Ben bir ruhsağlığı uzmanı değilim, okuduğunuz site de akademik bir çalışma değil ama akademik ciddiyetle hazırlandı. Kaynağından emin olmadığım hiçbir bilgiyi buraya koymadım ve oldukça titiz davrandım.

Çeviriler dışında yazıların hepsi ya kitaplardan alıntıdır (ve mutlaka belirtilmiştir) ya da bana aittir. Okuyucunun gözü yorulmasın diye koyduğum basit görseller de öyle. Yazıların altında bir de bunların hiçbirinin izinsiz kullanılamayacağına dair yasal bir uyarı var. Hırsızlığı su gibi doğal insanlara etki etmez, biliyorum, ama yine de koydum.

Nereye geliyorum:

Aradan 4 yıl geçmiş… Bu siteyle ilgili kişisel bir çıkarım yok ve zaten kim olduğumu da hiç belirtmedim. Bunca zamandır, psikopati konusunu arkamda bırakmak istediğim için, siteyle ilgilenmedim hatta üzülerek iletişim bölümünü de kaldırdım. Ama faydası olacağını düşündüğüm için yayında tutmaya devam ettim. İnsanın zor zamanda bilgiye nasıl muhtaç olduğunu en iyi bilenlerden biriyim… Gelgelelim yıllar sonra google’da yaptığım aramalarda yakışıksız şekilde hiçbir kaynak vermeden siteden alıntılar yapıldığını gördüm. Psikopati çok eğlenceli bir konuymuş gibi, “gelin size bir psikopati testi yapalım” havasında, sadece “tık” kaygılı, sorumsuzca… Bu neden önemli: Öncelikle kaynak göstermenin ahlaki önemini anlatmam gerekmiyor sanırım ya da emeğe saygının. Vahim olan, sadece insanlara yardımcı olmak adına oluşturulmuş bir kaynağı çıkar amaçlı kullanmak. Çıkarın küçüğü büyüğü yoktur, hırsızlığın küçüğü büyüğü olmadığı gibi. Kaynak vermemelerinin bana bir zararı yok ama daha fazlasını okuyup, öğrenebilecek insanların hakkına zararı var.

Son olarak bana bu yazıyı yazdıran ve koca bir PES çektiren şey: Bu sitedeki yazılarımın çoğunu kopyalarak kendi yazıları gibi kullandıkları bir websitesi yapmışlar… Kaynak vermeyi bilmiyor da değiller. İroniktir benim çevirdiğim ama telif nedeniyle kullanmadığım Aftermath yazılarından birini kullanmış ve kaynak vermişler örneğin. Pek çok başka kaynak da var, yazıların çoğunu kopyaladıkları gizlipsikopat.com hariç. İçeriği sadece bana ait yazıları, oluşturduğum listeleri, çevirileri, cümlelerimi güzelce kopyalamış birkaç kelime değişiklikle yapıştırıp kullanmışlar. Kendi ifadelerine göre sözde ahlaki kurallar, vicdan, evrensel doğrular prensibinde oluşturdukları sitede insanları sosyopatlar, psikopatlar hakkında uyarmışlar… Bol bol “farkındalık”tan bahsediyorlar. Son dönemde iyice öğrendiğim: Farkındalık kavramını bol keseden kullanan insanlardan pek bir farkındalık beklemeyin! Ana kaynağın gizlipsikopat.com olduğu ve bunun özenle gizlendiği bir yerde insanları psikopatlara karşı uyarmak en hafif tabirle pişkinlik. Güleyim mi kızayım mı bilemedim ama yasal hak arayacağım o kesin!

Bu gelişmelerle birlikte tekrar bir iletişim adresi veriyorum: admin@gizlipsikopat.com . Kapım alıntı yapmak isteyenlere açık…

Sık sık yardım talep eden e-postalar alıyorum ve cevap veremiyorum. Bu sitede yazdıklarım dışında bir bilgiye sahip değilim. Lütfen daha fazla yardıma ihtiyacınız olduğunda profesyonellere başvurun.

Sevimsiz durumlar güzel şeylere sebep olabiliyor, bu siteyi hazırlamak öyleydi ve yıllar sonra tekrar bir yazı yazmak da öyle… Yanı sıra, gördüm ki sitenin epey ziyaretçisi var, mutlu oldum. Umarım okuduklarınızın biraz faydası oluyordur.

Sevgilerimle

 

YASAL UYARI

gizlipsikopat.com sitesinde yer alan yazılı ve görsel tüm içerikler
Sahiplen.com tarafından yasal olarak koruma altındadır. Yazılı iznimiz
olmadan kullanılması yasaktır. Yayınlanan yazı, fotoğraf, grafik, ses ve video malzemeleri, ya da onların kısımlarının telif hakları saklıdır; sadece bilgi edinme ve/veya kişisel kullanım amaçlı olarak kullanılabilir. Anılan tüm görsel ve yazılı malzemeler kişisel kullanım amaçları haricinde yazılı iznimiz olmadan herhangi bir ortamda kullanılamaz, basılamaz, yayımlanamaz, basılmak ya da yayımlanmak üzere yeniden yazılamaz, doğrudan ya da dolaylı olarak dağıtılamaz.